Mycie tynków – nowe życie elewacji

Jak pięknie wyglądają nowe budynki ze wspaniale wymalowaną elewacją. Różnokolorowe tynki pokazują jak wiele może zyskać budynek z dobrze dobranymi kolorami. Niestety środowisko w którym żyjemy, brudne deszcze i śniegi,  nie pozwalają nam cieszyć się nowością i świeżymi kolorami budynków.

Po każdej ulewie, deszczach z wichurami które omywają nasze domy pozostają ślady, zacieki na elewacjach.

Najprostszą metodą mycia elewacji na zachowanie piękna kolorystycznego domów jest oczywiście okresowe ich mycie. Możemy to wykonać na różne sposoby, niemniej jednak na początek powinniśmy określić stan tynku, czyli jego stopień zniszczenia. Jeżeli tynk jest pouszkadzany ewentualnie odparzony – powinniśmy go naprawić. Gdy już wszystkie uszkodzenia są naprawione, możemy przystąpić do oceny jaki rodzaj mycia tynku musimy zastosować. Bedzie to zależeć od rodzajów zabrudzeń.

Najcześciej stosowaną metodą jest mycie wodą pod dużym ciśnieniem, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. Podczas mycia myjka zabiera wszyskie luźno związane z tynkiem zabrudzenia. Zabrudzenia w wiekszości spływają z wodą, a częściowo wbijają się w tynk. Nie wszystkie jednak zabrudziena poddają się takiemu oczyszczaniu. Czasami na tynkach wystepują tłuste zabrudzenia i wówczas pomocne jest stosowanie wody goracej lub goracej pary. Należy jednak uważać z gorącą wodą, ponieważ temperatura wody powoduje rozszerzanie się materiału, co z kolei może wywołać pęknięcia tynku.

Bardziej zawansowaną metodą czyszcenia elewacji jest czyszczenie metodą na sucho. Metoda polega na natryskiwaniu ścierniwa, którym może być piasek kwarcowy, mikrokulki szklane lub nawet zmielone skorupki orzechów. Metoda ta posiada badzo dobrą cechę, czyli brak wody, co uniemożliwia rozpuszczanie się kwasów zawartych w brudzie i ich wnikanie w tynk. Niestety, metoda ta wymaga bardziej specjalistycznych urządzeń niż powszechnie stosowana myjka oraż ścierniwa.

Najbardziej zaawansowaną metodą jest mycie chemiczne. Stosujemy wówczas aktywne substancje chemicze, takie jak sole zasadowe lub kwasy, w zależności od rodzaju zabrudzenia z jakim spotykamy się na tynku. Jak widać ta metoda wymaga od nas znajomości metod oceny składu chemicznego zabrudzeń.

Wszystkie tem metody mają swoje wady i zalety, począwszy od kosztów środków myjących poprzez stosowanie zaawansowanego sprzętu myjacego, jak i nieocenionej wiedzy jaką metodę zastosować w naszym przypadku aby uzyskać dobry efekt.

Czasami jednak warto bazować na doświadczeniu innych, którzy te wszystkie problemy juz dawno rozwiązali.

www.greenandtech.pl Pracujemy wspólnie już kilka lat.Potrafimy wykonać zlecenie które dla niektórych wydaje się niemożliwe. Prace renowacyjne elewacji to nasz chleb powszedni.

Źródło: artykuly.com.pl

Najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe:

  • mycie chemiczne
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

CommentLuv badge
Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

Ochronę zapewnia Invisible Defender. Pokazałem 403 dla 18 790 złych chłopców.